pajęczaki cz.III


Link 27.08.2009 :: 11:19 Komentuj (0)
korsarz malutki Pirata latitansNależy do rodziny pogońcowatych - tej samej do której należą południowoeuropejskie tarantule. Występuje zwykle na wilgotnych terenach w pobliżu bagien, zbiorników wodnych. Dorasta do około 5 mm. Samica (na zdjęciu) nosi przymocowany do kądziołków przędnych kokon, w którym przechowuje jaja do czasu wylęgu i którego zaciekle broni. Młode pajączki po wykluciu także noszone są na odwłoku przez samicę aż do pierwszej wylinki, po której rozbiegają się i rozpoczynają samodzielny byt.


skakun arlekinowy Salticus scenicus

Znany też jako "pląs zebra" ze względu na swoje zachowania. Jest chyba najbardziej znanym i "widowiskowym" przedstawicielem rodziny skakunowatych - pająków, które nie budują sieci łownych, a polują skacząc na ofiary z odległości kilku centymetrów. Posiada doskonały wzrok ( czworo dużych oczu skupionych na froncie głowotułowia, oraz czworo mniejszych po dwa po jego bokach), który pozwala mu precyzyjnie ocenić odległość od ofiary. Osiąga wielkość w granicach od 3 do 8 mm, przy czym samice są nieznacznie większe od samców. Charakterystyczne biało ciemne pasy czynią go łatwym w identyfikacji.

Przed upadkami zabezpiecza go nić przytwierdzona do podłoża, pozwala mu ona także na szybką ucieczkę przed niebezpieczeństwem. Jako kryjówki służą mu wszelkiego rodzaju zakamarki a także workowaty oprzęd z pajęczyny służący także jako miejsce wylęgu młodych.Nie jest łatwym obiektem w fotografii ze względu na swoją ruchliwość oraz doskonały wzrok, trzeba zatem dość dużo cierpliwości by uchwycić go w obiektywie, ale jego gracja rekompensuje poniesiony trud.||