lejkowiec labiryntowy agelena labyrinthicaDość liczny, występuje zwykle na roślinach niskopiennych. żeruje na sieci łownej rozbudowanej naokoło gniazda w kształcie labiryntowego korytarza zbudowanego także z sieci.

Dorasta do 15 mm, poluje na owady, które dostaną się na jego "dywanową" sieć.


kwardatnik trzcinowy tetragnatha extensa
Pająk o bardzo smukłym ciele, długich odnóżach i odwłoku o zielonkawym kolorze.
Buduje sieci łowne w kształcie koła z charakterystycznym pustym środkiem - "pępkiem".

Zwykle przesiaduje na roślinach wyciągając przednie odnóża daleko przed siebie, a tylne daleko za siebie, przez co przypomina kawałek rośliny.

Zamieszkuje nabrzeża wód, zawsze gęsto zarośnięte. Dorasta do 12 mm, samiec wyposażony jest w wyjątkowo dużych rozmiarów szczękoczułki, którymi w trakcie kopulacji przytrzymuje szczękoczułki samicy, dzięki czemu unika ataków samicy.


krzyżak ogrodowy araneus diadematus (także na fotkach poniżej)Krzyżak ogrodowy to najliczniej występujący u nas przedstawiciel z rodziny krzyżakowatych araneidae . Występuje w lasach, ogrodach i jest bardzo liczny.

Rozpina dużą okrągłą sieć łowną na wysokości powyżej metra. Zwykle oczekuje ofiary siedząc w samym środku sieci, a o uwięzieniu owada informują go drgania nici sygnalizacyjnej. sieć taką pająk ten buduje codziennie od nowa - krótko po wschodzie słońca, a starą zjada.Samice, większe od samców dorastają do 15 mm, ubarwienie jest różnorakie ale zawsze na odwłoku znaleźć można wzór w kształcie krzyża.

Name:

Komentarze:

04.10.2012, 06:11 :: 92.96.148.62
hfeKauBemoWYmXuXP
Z tekstu Lysiaka pjebzira jedna mysl (oprocz tych osobistych porachunkow z GP), ze nie ma sensu wzajemne oszczekiwanie sie na prawicy. Niestety to GP naskakuje na U Rze od poczatku. Zeby bylo obrazowo to bedzie kynologicznie. Prawicowy latrelek ktory walczy z wrogiem u plota i jednoczesnie szuka kosci by te walke toczyc jak najskuteczniej, gdy pojawil sie bulterier postanowil go na dzien dobry obszczekac. Tylko dlatego ze wiekszy ma pelna miche a ten maly walczy juz rok z okladem by nie zdechnac z glodu na wojnie. I ten maly zamiast wspolnie z duzym gryzc wrogow u bram, traci energie na oszczekiwanie duzego. Sukces wspolny jest tuz tuz. Obaj wyskocza za plot i przegonia wroga watache. Ale dzis watacha cieszy sie ze latrelek z bulterierem obsikali swoje terytorium. A cala gromada tych co ich bronia te psy, zamiast zmobilizowac czworinogi do walki z napastnikiem podzielili sie i rozwodza sie kto szczeka glosniej i na kogo i ktory szczek na racje. A qrog u bram. Lysiak zle zrobil ze zaja sie Wenclem. Ale wiecej zla wnosi to ze teraz dzielimy sie kto ma racje. Maly czy duzy.

31.07.2008, 00:58 :: 83.10.156.187
Mechanic
Spoko... Widze, ze umiesz robic dobre foto. Mam dwoje rodzicow fotografow, ale to dawne czasy wiec juz raczej sie tym nie zajmuje. Pozdrawiam.

20.07.2008, 17:50 :: 87.205.175.118
metempsycho
śliczne
mój znajomy hoduje jakieś pająki:)