pajęczaki cz.III


Link 27.08.2009 :: 11:19 Komentuj (0)
korsarz malutki Pirata latitansNależy do rodziny pogońcowatych - tej samej do której należą południowoeuropejskie tarantule. Występuje zwykle na wilgotnych terenach w pobliżu bagien, zbiorników wodnych. Dorasta do około 5 mm. Samica (na zdjęciu) nosi przymocowany do kądziołków przędnych kokon, w którym przechowuje jaja do czasu wylęgu i którego zaciekle broni. Młode pajączki po wykluciu także noszone są na odwłoku przez samicę aż do pierwszej wylinki, po której rozbiegają się i rozpoczynają samodzielny byt.


skakun arlekinowy Salticus scenicus

Znany też jako "pląs zebra" ze względu na swoje zachowania. Jest chyba najbardziej znanym i "widowiskowym" przedstawicielem rodziny skakunowatych - pająków, które nie budują sieci łownych, a polują skacząc na ofiary z odległości kilku centymetrów. Posiada doskonały wzrok ( czworo dużych oczu skupionych na froncie głowotułowia, oraz czworo mniejszych po dwa po jego bokach), który pozwala mu precyzyjnie ocenić odległość od ofiary. Osiąga wielkość w granicach od 3 do 8 mm, przy czym samice są nieznacznie większe od samców. Charakterystyczne biało ciemne pasy czynią go łatwym w identyfikacji.

Przed upadkami zabezpiecza go nić przytwierdzona do podłoża, pozwala mu ona także na szybką ucieczkę przed niebezpieczeństwem. Jako kryjówki służą mu wszelkiego rodzaju zakamarki a także workowaty oprzęd z pajęczyny służący także jako miejsce wylęgu młodych.Nie jest łatwym obiektem w fotografii ze względu na swoją ruchliwość oraz doskonały wzrok, trzeba zatem dość dużo cierpliwości by uchwycić go w obiektywie, ale jego gracja rekompensuje poniesiony trud.

ważki cz. II


Link 27.08.2009 :: 11:43 Komentuj (0)
lecicha wielkaOrthetrum cancellatumLecicha to przedstawiciel ważek różnoskrzydłych. Ich cechą charakterystyczna jest to, iż po wylądowaniu rozkładają obie pary skrzydeł na boki. to jeden z największych przedstawicieli z 73 gatunków ważek spotykanych w naszym kraju.Jest bezwzględnym drapieżnikiem, poluje w locie na ofiary, które chwyta kończynami i transportuje w ustronne miejsce po czym je pożera.

łątka dzieweczka Coenagrion puella

Jeden z najliczniej występujących gatunków ważek równoskrzydłych. Pomiędzy majem a wrześniem spotkać ją można nad wszystkimi zbiornikami wodnymi z wodą stojącą. wielkość do 55 mm, ubarwienie samca niebieskie (fotka), samicy zielonkaweTen gatunek łątki ma na drugim pierścieniu odwłoka charakterystyczną plamkę przypominającą podkowę. Poszczególne gatunki łątek odróżnić można właśnie po kształcie plamek na tym pierścieniu.

||