błonkówki cz. II - szerszenie


Link 19.08.2008 :: 23:54 Komentuj (0)
szerszeń pospolity vespa crabro

chyba największy przedstawiciel rodziny osowatych vespidae i uważany za jednego z najniebezpieczniejszych
występują głównie w lasach i ogrodach. gniazda zakładają zwykle w dziuplach drzew. wszytkie moje zdjęcia robiłem osobnikom pochodzącym z gniazda założonego w nieużywanym kominie.społeczność kastowa podobnie jak u pszczół. królowa + robotnice + samce (trutnie), każda grupa spełnia odrębne zadania.żywią się owadami (przede wszytkim innymi błonkówkami; w formie płynnej) sokami owoców i drzewatakują wstrzykując jad żądłem na końcu odwłoka. jad szerszenia nie jest bardziej toksyczny niż jad osy pospolitej ale zwykle poukąszeniu dostaje się do krwiobiegu o wiele większa dawka niż przy ukąszeniu osy.

pajęczaki cz.II


Link 20.07.2008 :: 17:03 Komentuj (3)

lejkowiec labiryntowy agelena labyrinthicaDość liczny, występuje zwykle na roślinach niskopiennych. żeruje na sieci łownej rozbudowanej naokoło gniazda w kształcie labiryntowego korytarza zbudowanego także z sieci.

Dorasta do 15 mm, poluje na owady, które dostaną się na jego "dywanową" sieć.


kwardatnik trzcinowy tetragnatha extensa
Pająk o bardzo smukłym ciele, długich odnóżach i odwłoku o zielonkawym kolorze.
Buduje sieci łowne w kształcie koła z charakterystycznym pustym środkiem - "pępkiem".

Zwykle przesiaduje na roślinach wyciągając przednie odnóża daleko przed siebie, a tylne daleko za siebie, przez co przypomina kawałek rośliny.

Zamieszkuje nabrzeża wód, zawsze gęsto zarośnięte. Dorasta do 12 mm, samiec wyposażony jest w wyjątkowo dużych rozmiarów szczękoczułki, którymi w trakcie kopulacji przytrzymuje szczękoczułki samicy, dzięki czemu unika ataków samicy.


krzyżak ogrodowy araneus diadematus (także na fotkach poniżej)Krzyżak ogrodowy to najliczniej występujący u nas przedstawiciel z rodziny krzyżakowatych araneidae . Występuje w lasach, ogrodach i jest bardzo liczny.

Rozpina dużą okrągłą sieć łowną na wysokości powyżej metra. Zwykle oczekuje ofiary siedząc w samym środku sieci, a o uwięzieniu owada informują go drgania nici sygnalizacyjnej. sieć taką pająk ten buduje codziennie od nowa - krótko po wschodzie słońca, a starą zjada.Samice, większe od samców dorastają do 15 mm, ubarwienie jest różnorakie ale zawsze na odwłoku znaleźć można wzór w kształcie krzyża.Ogród Botaniczny w Poznaniu


Link 19.07.2008 :: 00:53 Komentuj (0)


nie będę się tutaj rozwodził nad historią i teraźniejszością naszego poznańskiego ogrodu botanicznego.

powiem tylko, że powstał w latach 20tych ubiegłego wieku, a obecnie zajmuje ponad 20 hektarów powierzchni.

polecam wszystkim poznaniakom, którzy dotychczas przeoczyli, oraz wszytkim przyjezdnym, którzy mają kilka godzin czasu i niekoniecznie mają chęć poświęcić ich na wycieczkę po Kupcu Poznańskim.

w ogrodzie na prawdę można wypocząć i poszaleć z aparatem. i to za darmo ...

poniżej dosłownie kilka fotek z mojej ubiegłorocznej eskapady w okresie letnim.

Poprzednie || Następne