ważki cz. II


Link 27.08.2009 :: 11:43 Komentuj (0)
lecicha wielkaOrthetrum cancellatumLecicha to przedstawiciel ważek różnoskrzydłych. Ich cechą charakterystyczna jest to, iż po wylądowaniu rozkładają obie pary skrzydeł na boki. to jeden z największych przedstawicieli z 73 gatunków ważek spotykanych w naszym kraju.Jest bezwzględnym drapieżnikiem, poluje w locie na ofiary, które chwyta kończynami i transportuje w ustronne miejsce po czym je pożera.

łątka dzieweczka Coenagrion puella

Jeden z najliczniej występujących gatunków ważek równoskrzydłych. Pomiędzy majem a wrześniem spotkać ją można nad wszystkimi zbiornikami wodnymi z wodą stojącą. wielkość do 55 mm, ubarwienie samca niebieskie (fotka), samicy zielonkaweTen gatunek łątki ma na drugim pierścieniu odwłoka charakterystyczną plamkę przypominającą podkowę. Poszczególne gatunki łątek odróżnić można właśnie po kształcie plamek na tym pierścieniu.pajęczaki cz.III


Link 27.08.2009 :: 11:19 Komentuj (0)
korsarz malutki Pirata latitansNależy do rodziny pogońcowatych - tej samej do której należą południowoeuropejskie tarantule. Występuje zwykle na wilgotnych terenach w pobliżu bagien, zbiorników wodnych. Dorasta do około 5 mm. Samica (na zdjęciu) nosi przymocowany do kądziołków przędnych kokon, w którym przechowuje jaja do czasu wylęgu i którego zaciekle broni. Młode pajączki po wykluciu także noszone są na odwłoku przez samicę aż do pierwszej wylinki, po której rozbiegają się i rozpoczynają samodzielny byt.


skakun arlekinowy Salticus scenicus

Znany też jako "pląs zebra" ze względu na swoje zachowania. Jest chyba najbardziej znanym i "widowiskowym" przedstawicielem rodziny skakunowatych - pająków, które nie budują sieci łownych, a polują skacząc na ofiary z odległości kilku centymetrów. Posiada doskonały wzrok ( czworo dużych oczu skupionych na froncie głowotułowia, oraz czworo mniejszych po dwa po jego bokach), który pozwala mu precyzyjnie ocenić odległość od ofiary. Osiąga wielkość w granicach od 3 do 8 mm, przy czym samice są nieznacznie większe od samców. Charakterystyczne biało ciemne pasy czynią go łatwym w identyfikacji.

Przed upadkami zabezpiecza go nić przytwierdzona do podłoża, pozwala mu ona także na szybką ucieczkę przed niebezpieczeństwem. Jako kryjówki służą mu wszelkiego rodzaju zakamarki a także workowaty oprzęd z pajęczyny służący także jako miejsce wylęgu młodych.Nie jest łatwym obiektem w fotografii ze względu na swoją ruchliwość oraz doskonały wzrok, trzeba zatem dość dużo cierpliwości by uchwycić go w obiektywie, ale jego gracja rekompensuje poniesiony trud.

ropucha szara bufo bufo


Link 21.04.2009 :: 00:32 Komentuj (0)
błonkówki cz. II - szerszenie


Link 19.08.2008 :: 23:54 Komentuj (0)
szerszeń pospolity vespa crabro

chyba największy przedstawiciel rodziny osowatych vespidae i uważany za jednego z najniebezpieczniejszych
występują głównie w lasach i ogrodach. gniazda zakładają zwykle w dziuplach drzew. wszytkie moje zdjęcia robiłem osobnikom pochodzącym z gniazda założonego w nieużywanym kominie.społeczność kastowa podobnie jak u pszczół. królowa + robotnice + samce (trutnie), każda grupa spełnia odrębne zadania.żywią się owadami (przede wszytkim innymi błonkówkami; w formie płynnej) sokami owoców i drzewatakują wstrzykując jad żądłem na końcu odwłoka. jad szerszenia nie jest bardziej toksyczny niż jad osy pospolitej ale zwykle poukąszeniu dostaje się do krwiobiegu o wiele większa dawka niż przy ukąszeniu osy.

pajęczaki cz.II


Link 20.07.2008 :: 17:03 Komentuj (3)

lejkowiec labiryntowy agelena labyrinthicaDość liczny, występuje zwykle na roślinach niskopiennych. żeruje na sieci łownej rozbudowanej naokoło gniazda w kształcie labiryntowego korytarza zbudowanego także z sieci.

Dorasta do 15 mm, poluje na owady, które dostaną się na jego "dywanową" sieć.


kwardatnik trzcinowy tetragnatha extensa
Pająk o bardzo smukłym ciele, długich odnóżach i odwłoku o zielonkawym kolorze.
Buduje sieci łowne w kształcie koła z charakterystycznym pustym środkiem - "pępkiem".

Zwykle przesiaduje na roślinach wyciągając przednie odnóża daleko przed siebie, a tylne daleko za siebie, przez co przypomina kawałek rośliny.

Zamieszkuje nabrzeża wód, zawsze gęsto zarośnięte. Dorasta do 12 mm, samiec wyposażony jest w wyjątkowo dużych rozmiarów szczękoczułki, którymi w trakcie kopulacji przytrzymuje szczękoczułki samicy, dzięki czemu unika ataków samicy.


krzyżak ogrodowy araneus diadematus (także na fotkach poniżej)Krzyżak ogrodowy to najliczniej występujący u nas przedstawiciel z rodziny krzyżakowatych araneidae . Występuje w lasach, ogrodach i jest bardzo liczny.

Rozpina dużą okrągłą sieć łowną na wysokości powyżej metra. Zwykle oczekuje ofiary siedząc w samym środku sieci, a o uwięzieniu owada informują go drgania nici sygnalizacyjnej. sieć taką pająk ten buduje codziennie od nowa - krótko po wschodzie słońca, a starą zjada.Samice, większe od samców dorastają do 15 mm, ubarwienie jest różnorakie ale zawsze na odwłoku znaleźć można wzór w kształcie krzyża.chrząszcze cz.I


Link 01.07.2008 :: 01:23 Komentuj (1)
obryzg szkółkowiec

nic o nim nie wiem. uzupełnię opis wkrótce
smolik sosnowiec pissodes pini

występuje przede wszytkim w borach sosnowych, w ciągu calego roku
zgrzytnica zielonkawowłosa agapanthia villosoviridescens

dość liczny gatunek występujacy na polanach, skrajach lasów; pomiędzy majem a wrześniemważki cz. I


Link 15.06.2008 :: 23:37 Komentuj (1)
ważki ondonata

cecha charakterystyczna - oczy. w polsce można spotkać przedstawicieli około 70 gatunków. predatorzy. narząd chwytny służący do łapania ofiar to tzw "maska" czyli dolna warga.

larwy żyją w wodzie i mogą stanowićzagrożenie dlanarybku i małych gatunków ryb w naszych akwariach gdyż czasami można je przywlec z roślinami

szablak krwisty sympetrum sanguineum
bardzo liczny - występuje pomiędzy czerwcem a październikiem.

wczasie upałów wystawia koniec odwłoka w stronę słońca by zmniejszyć powierzchnię ciała na którą padają promienie słoneczne - to taka forma obrony przed przegrzaniem się.szklarek brachytron pratense

oznaczenia nie jestem pewien. sugerowałem się owłosionym ciałem, które jest ponoć charakterystyczne dla tego gatunku. występuje od maja do lipca, głównie w szuwarach, w okolicach wód stojących. dość rzadki

muchówki cz. II


Link 14.06.2008 :: 14:41 Komentuj (0)
tym razem trzy fotki jednego gatunku

bzygówka wiosenna meliscaeva cinctella

to bardzo smukła i atrakcyjna wizualnie muchówka należąca do bzygowatych, występująca bardzo licznie pomiędzy kwietniem, a wrześniem. larwy żywią się mszycami, samice składają jaja właśnie w ich koloniach.jak większość bzygowatych owad ten potrafi niejako zawisnąć w powietrzu, najczęściej w bliskim sąsiedztwie kwiatów, które odwiedza.

jest to dogodny moment na to by spróbować uchwycić go w locie. pmimo tego chwilowego zastoju nie jest to łatwe przedsięwzięcie. obie poniższe fotki pstrykałem przy pomocy autofocusa, choć zwykle ustawiam ostrość ręcznie przesuwając cały korpus aparatu.

muchówki czyli IV plaga egipska


Link 13.06.2008 :: 13:22 Komentuj (1)
owady z rzędu muchówek (inaczej dwuskrzydłe) większości z nas kojarzą się ze zwykłą muchą domową i na ich widok ręka mimowolnie szuka łapki. no i to brzęczenie doprowadzające do szewskiej pasji w środku nocy. ale jak się pstryknie jakiś okaz a potem trzeba go zidentyfikować sprawa okazuje się nie taka prosta. no i nawet takiemu obrzydlistwu można całkiem całkiem ujęcie zrobić. na początek trzy fotki gatunków które wywołują zdecydowanie pejoratywne reakcje.bolimuszka kleparka stomoxys calcitrans
bardzo rozpowszechniona muchówka, przede wszytkim w okolicach pastwisk dla koni. niestety potrafi ukłuć także homo sapiens i to dość boleśnie.


ścierwica mięsówka sacrophaga carnaria
wszędzie liczna. prawdopodobnie jej larwy nie żerują na padlinie i mięsie jak dawniej sądzono, ale wyłącznie na dżdżownicach. w każdym razie pasożyt. dość trudna do odróżnienia od gatunku powyżej.


padlinówka cesarska lucilia caesar
muchówka o wdzięcznej nazwie (zwłaszcza łacińskiej) i pięknym ubarwieniu. i tyle dobrego można o niej powiedzieć. składa jaja na padlinie ale i na otwartych ranach - jednym słowem obrzydliwe maniery

pajęczaki cz. I


Link 13.06.2008 :: 01:25 Komentuj (0)
pajęczaki to obok ważek moje ulubione obiekty do fotografowania, przy czym o wiele łatwiejsze do uchwycenia w kadrze i dostępniejsze. należą do gromady stawonogów i od owadów odróżniają je cztery pary odnóży i tułów złożony z dwóch, a nie jak w przypadku owadów trzech segmentów.

kosarz brązowawy opilio canestrinii

gatunek południowoeuropejski - ekspansywny - wypiera nasze rodzime pokrewne gatunki kosarzy. powyżej dwie ubiegłoroczne fotki tego samego osobnika.


ślizgun spłaszczony philodromus aureolus

występuje od maja do sierpnia, bardzo liczny gatunek - występuje wlaściwie wszędzie. podchodziłem cwaniaka dośc długo i w końcu poległem (na razie). ale na pocieszenie jedna fotka - jak widać egemplarz nie pchał się na pierwsze strony gazet.
Poprzednie ||